Search found 2 matches

by Xatagus
18/11-2012 17:55
Forum: Ungdomsskolen og grunnskolen
Topic: Pris og Kilo
Replies: 8
Views: 49736

Solar Plexsus wrote:Du må først finne ut hva kiloprisen blir når den øker med 12 %:

Ny kilopris = 1,12 * gammel kilopris = 1,12 * 27,34 kr = 30,62 kr.

Deretter finner du hva 2,7 kilo kirsebær koster ved å gange 2,7 med ny kilopris :D
Tusen hjertelig takk skal du ha, for hjelpen du gir meg :P
by Xatagus
18/11-2012 16:23
Forum: Ungdomsskolen og grunnskolen
Topic: Pris og Kilo
Replies: 8
Views: 49736

Pris og Kilo

Oppgave 1: 3,5 kg kirsebær koster 95,7 kroner. Finn pris per kilo

Svar: 95,7 : 3,5 = 27,34

Kirsebærene koster 27,34 kroner per kilo

Oppgave 2: Hvor mye koster 2,7 kg av de samme kirsebær når prisen øker med 12%

12 : 100 + 1 = 1,12 [vekstfaktor]

2,7 kg [pris?] * 1,12 = Ny pris

Men hvordan ...