Pris og Kilo

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Pris og Kilo

Innlegg Xatagus » 18/11-2012 16:23

Oppgave 1: 3,5 kg kirsebær koster 95,7 kroner. Finn pris per kilo

Svar: 95,7 : 3,5 = 27,34

Kirsebærene koster 27,34 kroner per kilo

Oppgave 2: Hvor mye koster 2,7 kg av de samme kirsebær når prisen øker med 12%

12 : 100 + 1 = 1,12 [vekstfaktor]

2,7 kg [pris?] * 1,12 = Ny pris

Men hvordan finner jeg ut prisen for 2,7 kilo ut fra 95,7 kroner?

Jeg går i 9 klasse! Håper dere kan hjelpe meg ut, for jeg har ikke lyst på anmerkning fra læreren i morgen på mandag.
Xatagus offline
Fibonacci
Fibonacci
Innlegg: 2
Registrert: 18/11-2012 16:16

Innlegg Solar Plexsus » 18/11-2012 17:01

Du må først finne ut hva kiloprisen blir når den øker med 12 %:

Ny kilopris = 1,12 * gammel kilopris = 1,12 * 27,34 kr = 30,62 kr.

Deretter finner du hva 2,7 kilo kirsebær koster ved å gange 2,7 med ny kilopris :D
Solar Plexsus offline
Over-Guru
Over-Guru
Innlegg: 1673
Registrert: 03/10-2005 11:09

Innlegg Xatagus » 18/11-2012 17:55

Solar Plexsus skrev:Du må først finne ut hva kiloprisen blir når den øker med 12 %:

Ny kilopris = 1,12 * gammel kilopris = 1,12 * 27,34 kr = 30,62 kr.

Deretter finner du hva 2,7 kilo kirsebær koster ved å gange 2,7 med ny kilopris :D


Tusen hjertelig takk skal du ha, for hjelpen du gir meg :P
Xatagus offline
Fibonacci
Fibonacci
Innlegg: 2
Registrert: 18/11-2012 16:16

Re: Pris og Kilo

Innlegg Taio_crushhhh » 16/03-2020 11:01

10 kg bananer koster 60 kroner. Hvor mye koster 6 kg
Taio_crushhhh offline

Re: Pris og Kilo

Innlegg Aleks855 » 16/03-2020 11:34

$60 \cdot \frac{6}{10}$kr.
Bilde
Aleks855 online
Rasch
Rasch
Innlegg: 6279
Registrert: 19/03-2011 15:19
Bosted: Trondheim

Hvem er i forumet

Brukere som leser i dette forumet: Ingen registrerte brukere og 19 gjester