Side 1 av 1

Pris og Kilo

InnleggSkrevet: 18/11-2012 16:23
Xatagus
Oppgave 1: 3,5 kg kirsebær koster 95,7 kroner. Finn pris per kilo

Svar: 95,7 : 3,5 = 27,34

Kirsebærene koster 27,34 kroner per kilo

Oppgave 2: Hvor mye koster 2,7 kg av de samme kirsebær når prisen øker med 12%

12 : 100 + 1 = 1,12 [vekstfaktor]

2,7 kg [pris?] * 1,12 = Ny pris

Men hvordan finner jeg ut prisen for 2,7 kilo ut fra 95,7 kroner?

Jeg går i 9 klasse! Håper dere kan hjelpe meg ut, for jeg har ikke lyst på anmerkning fra læreren i morgen på mandag.

InnleggSkrevet: 18/11-2012 17:01
Solar Plexsus
Du må først finne ut hva kiloprisen blir når den øker med 12 %:

Ny kilopris = 1,12 * gammel kilopris = 1,12 * 27,34 kr = 30,62 kr.

Deretter finner du hva 2,7 kilo kirsebær koster ved å gange 2,7 med ny kilopris :D

InnleggSkrevet: 18/11-2012 17:55
Xatagus
Solar Plexsus skrev:Du må først finne ut hva kiloprisen blir når den øker med 12 %:

Ny kilopris = 1,12 * gammel kilopris = 1,12 * 27,34 kr = 30,62 kr.

Deretter finner du hva 2,7 kilo kirsebær koster ved å gange 2,7 med ny kilopris :D


Tusen hjertelig takk skal du ha, for hjelpen du gir meg :P

Re: Pris og Kilo

InnleggSkrevet: 16/03-2020 11:01
Taio_crushhhh
10 kg bananer koster 60 kroner. Hvor mye koster 6 kg

Re: Pris og Kilo

InnleggSkrevet: 16/03-2020 11:34
Aleks855
$60 \cdot \frac{6}{10}$kr.

Re: Pris og Kilo

InnleggSkrevet: 25/08-2020 09:29
T rexsa
Trenger hjelp med en oppgave:

1,6kg koster 30,24 kr
Hvor mye koster 1 kg?

Husker ikke hvordan man gjør dette, lenge siden sist :?

Re: Pris og Kilo

InnleggSkrevet: 25/08-2020 10:15
josi
T rexsa skrev:Trenger hjelp med en oppgave:

1,6kg koster 30,24 kr
Hvor mye koster 1 kg?

Husker ikke hvordan man gjør dette, lenge siden sist :?


Hvis tallene hadde vært litt annerledes: 2 kg koster 30 kr.
Hvordan ville du da gått frem for å finne ut hvor mye 1 kg koster?

Re: Pris og Kilo

InnleggSkrevet: 13/10-2020 08:41
Navid
Hvis 4,2 kg poteter koster 56 kr hvor mye koster 0,75 kg

Re: Pris og Kilo

InnleggSkrevet: 13/10-2020 08:53
SveinR
Navid skrev:Hvis 4,2 kg poteter koster 56 kr hvor mye koster 0,75 kg

La oss igjen tenke at det var litt enklere tall:

Hvis 4 kg poteter koster 20 kr, hvor mye ville 1 kg kostet? Hvor mye ville 3 kg kostet?

Prøv å bruk den samme tankegangen på din oppgave, bare at du der kan behøve å regne ut med kalkulator.