Figur av kvadrat, trekant og halvsirkel - hjelp
Lagt inn: 15/01-2019 21:25
Hei,
Sønnen til samboern kom hjem med en ekstra oppgave de kan velge å utføre. En sånn rød vanskelighets grad. Han går i 7`ende klasse, men tenkte alikvell det kunne bli gøy med en slik oppgave, men jeg står helt fast tror jeg.
Oppgaven er følgende: https://imgur.com/a/OiFB7Dq
Firkanten er grei, A = s *s = 100 og O = s+s+s+s = 40
Men så har vi problemet, denne trekanten.
Så jeg prøvde meg på:
sin(60) = 0,86. Så 10/0,86 = 11,62. 11,62 * sin(60) = 10,06 og tilslutt 10,06/sin(60) = 11,61.
Da blir hyoptenusen 11,61.
Siden jeg nå har hypotenusen, så kan jeg regne omkrets og areal av trekanten.
A = pir2 = 3,14*5,8*5,8 = 105,62
O = 2pir = 2*3,14*5,8 = 36,42/2 = 18,2
Siden jeg har fått opplyst graden 30, kan jeg da benytte tangens som blir 10*tan(30) = 5,7 ?
Om det blir korrekt så har jeg alle mål som trengs og kan legge sammen straks.
Trekant A og O
A = G*H/2 som blir 5,7*10 = 57/2 = 28,5
O = 11,61+10+5,7 = 27,31
Areal av figur = 100+105,62+28,5 = 234,12
Omkrets av figur = 27,31+18,2+40 = 85,51
Føler jeg er helt på bærtur her og trenger noen som virkelig kan maaaaaaaate det inn med teskje.
På forhånd takk!
Sønnen til samboern kom hjem med en ekstra oppgave de kan velge å utføre. En sånn rød vanskelighets grad. Han går i 7`ende klasse, men tenkte alikvell det kunne bli gøy med en slik oppgave, men jeg står helt fast tror jeg.
Oppgaven er følgende: https://imgur.com/a/OiFB7Dq
Firkanten er grei, A = s *s = 100 og O = s+s+s+s = 40
Men så har vi problemet, denne trekanten.
Så jeg prøvde meg på:
sin(60) = 0,86. Så 10/0,86 = 11,62. 11,62 * sin(60) = 10,06 og tilslutt 10,06/sin(60) = 11,61.
Da blir hyoptenusen 11,61.
Siden jeg nå har hypotenusen, så kan jeg regne omkrets og areal av trekanten.
A = pir2 = 3,14*5,8*5,8 = 105,62
O = 2pir = 2*3,14*5,8 = 36,42/2 = 18,2
Siden jeg har fått opplyst graden 30, kan jeg da benytte tangens som blir 10*tan(30) = 5,7 ?
Om det blir korrekt så har jeg alle mål som trengs og kan legge sammen straks.
Trekant A og O
A = G*H/2 som blir 5,7*10 = 57/2 = 28,5
O = 11,61+10+5,7 = 27,31
Areal av figur = 100+105,62+28,5 = 234,12
Omkrets av figur = 27,31+18,2+40 = 85,51
Føler jeg er helt på bærtur her og trenger noen som virkelig kan maaaaaaaate det inn med teskje.
På forhånd takk!