Tentamensoppgave 2017

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Tentamensoppgave 2017

Innlegg H, jente, 13 » 28/01-2020 21:42

Hei,
Jeg fikk en gammel tentamen fra 2017. Det var en oppgave der jeg og vennene m8ne ikke klarte. Læreren klarte det heller ikke. Alle kommer fram til samme svar, men det stemmer ikke med fasiten. Så kan noen hjelpe meg?

Niende trinn skal ha fest på skolen. Vilma og Rikke skal selge popkorn. De har fått følgende priser på det de trenger til popkorn:
• Popkornbeger selges i pakker på 25 stykker, og hver pakke koster 19kr
• Maiskorn selges løs vekt og koster 29kr per kg
• 1kg maiskorn gir 30liter popkorn
• Hvert beger inneholder 0,8 liter popkorn

Hva blir kostnadene for et beger fylt med popkorn?


Fasiten sier at det blir 1,66kr eller 1,64kr, men jeg får 1,53kr eller 1,54kr.
Kan noen prøve å regne det ut? Hvis dere får samme svar, da har sikkert fasiten feil.
Trenger hjelp fort! :shock:
Mvh En som trenger hjelp
H, jente, 13 offline

Re: Tentamensoppgave 2017

Innlegg Mattegjest » 28/01-2020 22:27

Beger + innhold ( 0.8 L popkorn ) kostar: ( [tex]\frac{19}{25}[/tex] + [tex]\frac{29}{30}[/tex][tex]\cdot[/tex]0.8 ) kr = 1.53 kr
Mattegjest offline

Hvem er i forumet

Brukere som leser i dette forumet: Google [Bot] og 32 gjester