Gåter

Her kan brukere av forum utfordre hverandre med morsomme oppgaver og nøtter man ønsker å dele med andre. Dette er altså ikke et sted for desperate skrik om hjelp, de kan man poste i de andre forumene, men et sted for problemløsing på tvers av trinn og fag.

Re: Gåter

Innlegg Dolandyret » 24/03-2016 15:28

Gjest skrev:det står jo svart og hvitt "dete hele kostet 11 kroner !!!


Hvem snakker du til?
Sausen kan ikke koste 1kr, fordi det står svart på hvitt at chipsen koster 10kr MER enn sausen. Om sausen koster 1kr, så må chipsen derfor koste [tex]10+1=11[/tex]. [tex]11+1=12[/tex], men [tex]12\neq11[/tex], derfor kan ikke sausen koste 1 krone.
"I want to die peacefully in my sleep like my grandfather, not screaming in terror like his passengers."
Dolandyret offline
Lagrange
Lagrange
Brukerens avatar
Innlegg: 1249
Registrert: 04/10-2015 21:21

Re: Gåter

Innlegg Gjest » 24/03-2016 15:33

13. jens kjøpte en porsjon med chips og ba av en eller annen merkelig grunn om å få med saus. Det hele kostet 11 kr. Selve chipsen kostet 10 kr mer enn sausen. Hvor mye kostet sausen?

men hvis chipsen koster 10 kroner
og sausne koster 1 krone, så koster jo chipsen 10 ganer mer enn sausen?

altså 11 kroner?

chipsen må koste 10 kroner mer enn sasuen, altså [tex]10+x=11[/tex] som fører til at x=1- altså chipsen koster 1 krone
Gjest offline

Re: Gåter

Innlegg Dolandyret » 24/03-2016 15:51

Gjest skrev:13. jens kjøpte en porsjon med chips og ba av en eller annen merkelig grunn om å få med saus. Det hele kostet 11 kr. Selve chipsen kostet 10 kr mer enn sausen. Hvor mye kostet sausen?

men hvis chipsen koster 10 kroner
og sausne koster 1 krone, så koster jo chipsen 10 ganer mer enn sausen?

altså 11 kroner?

chipsen må koste 10 kroner mer enn sasuen, altså [tex]10+x=11[/tex] som fører til at x=1- altså chipsen koster 1 krone


Står ikke 10 ganger så mye, men 10 kroner mer. Hvor mye er 10 kroner mer enn 1 krone?
"I want to die peacefully in my sleep like my grandfather, not screaming in terror like his passengers."
Dolandyret offline
Lagrange
Lagrange
Brukerens avatar
Innlegg: 1249
Registrert: 04/10-2015 21:21

Re: Gåter

Innlegg Kjemikern » 24/03-2016 16:13

Hint: øre
Chemistry can be a good and bad thing. Chemistry is good when you make love with it. Chemistry is bad when you make crack with it
Kjemikern offline
Guru
Guru
Innlegg: 1089
Registrert: 22/10-2015 21:51
Bosted: Oslo

Re: Gåter

Innlegg Gjest » 25/03-2016 01:53

0.5?
Gjest offline

Re: Gåter

Innlegg Dolandyret » 25/03-2016 14:31

Gjest skrev:0.5?


Det er det sausen koster ja ;)
"I want to die peacefully in my sleep like my grandfather, not screaming in terror like his passengers."
Dolandyret offline
Lagrange
Lagrange
Brukerens avatar
Innlegg: 1249
Registrert: 04/10-2015 21:21

Re: Gåter

Innlegg Drezky » 25/03-2016 17:08

Egentlig en ganske artig oppgave ettersom den synliggjør den intuitve tenkeren fra den som løser problemet analytisk framfor å følge sine instinkter.

Klassisk:
Hvis en baseball og en kølle koster til sammen 1.10 dollar og køllen koster 1 dollar mer en baseballen. Hvor mye koster baseballen?
[tex]i*i=-1[/tex]



Omnia mirari etiam tritissima - Carl von Linné
( Find wonder in all things, even the most commonplace.)

Det er åpning og lukking av ionekanaler i nerveceller som gjør det mulig for deg å lese dette.
Drezky offline
Hilbert
Hilbert
Brukerens avatar
Innlegg: 1023
Registrert: 06/12-2014 17:43

Re: Gåter

Innlegg Gjest » 25/03-2016 17:18

16. Det er et felt med gress (som åpenbart vokser. 60 kuer klarer å spise opp alt på 30 dager. 30 av de samme kuene klarer å rengjør samme felt av gress på 80 dager. Hvor mange dager tar det for 20 kuer å spise opp alt gresset, og hvor mange kuer kunne levd på dette feltet for alltid, på en bærekraftig måte?


Altså:

[tex]60kuer\rightarrow 30dager[/tex]
[tex]30kuer\rightarrow 80dager[/tex]
[tex]20kuer\rightarrow xdager[/tex]

Finner forholdstallet mellom tantall kuer og antall dager
[tex]\frac{60kuer}{20dager}=30[/tex]
[tex]\frac{30}{80}=0.375[/tex]
8*21.33=170
170dager
Gjest offline

Re: Gåter

Innlegg Drezky » 25/03-2016 17:25

Gjest skrev:16. Det er et felt med gress (som åpenbart vokser. 60 kuer klarer å spise opp alt på 30 dager. 30 av de samme kuene klarer å rengjør samme felt av gress på 80 dager. Hvor mange dager tar det for 20 kuer å spise opp alt gresset, og hvor mange kuer kunne levd på dette feltet for alltid, på en bærekraftig måte?


Altså:

[tex]60kuer\rightarrow 30dager[/tex]
[tex]30kuer\rightarrow 80dager[/tex]
[tex]20kuer\rightarrow xdager[/tex]

Finner forholdstallet mellom tantall kuer og antall dager
[tex]\frac{60kuer}{20dager}=30[/tex]
[tex]\frac{30}{80}=0.375[/tex]
8*21.33=170
170dager



Dette gikk litt fort.. Hvor fikk du for eksempel 21.33 fra? Svart er for øvrig feil, men du er ikke langt i fra.
[tex]i*i=-1[/tex]



Omnia mirari etiam tritissima - Carl von Linné
( Find wonder in all things, even the most commonplace.)

Det er åpning og lukking av ionekanaler i nerveceller som gjør det mulig for deg å lese dette.
Drezky offline
Hilbert
Hilbert
Brukerens avatar
Innlegg: 1023
Registrert: 06/12-2014 17:43

Re: Gåter

Innlegg Drezky » 02/04-2016 22:47

Drezky skrev:
Gjest skrev:16. Det er et felt med gress (som åpenbart vokser. 60 kuer klarer å spise opp alt på 30 dager. 30 av de samme kuene klarer å rengjør samme felt av gress på 80 dager. Hvor mange dager tar det for 20 kuer å spise opp alt gresset, og hvor mange kuer kunne levd på dette feltet for alltid, på en bærekraftig måte?


Altså:

[tex]60kuer\rightarrow 30dager[/tex]
[tex]30kuer\rightarrow 80dager[/tex]
[tex]20kuer\rightarrow xdager[/tex]

Finner forholdstallet mellom tantall kuer og antall dager
[tex]\frac{60kuer}{20dager}=30[/tex]
[tex]\frac{30}{80}=0.375[/tex]
8*21.33=170
170dager



Dette gikk litt fort.. Hvor fikk du for eksempel 21.33 fra? Svart er for øvrig feil, men du er ikke langt i fra.






------------------------------------------------------------------------[tex]{\color{Red} {SPOILER}}[/tex]------------------------------------------------

















Situasjon 1

60 kuer spiser gresset på 30 dager.

Altså det totale antallet gresset blir da: [tex]60*30=1800[/tex]


Situasjon 2

30 kuer spiser gresset ferdig på 80 dager. Det totale antallet gresset blir da: [tex]30*80=2400[/tex]

La Y representere gresset vi hadde opprinnelig. Dette er det samme for begge situasjonene. I tillegg må man ta i betraktning at gresset vokser i den tidsperioden som er rett og slett den hastighet med økende x tidsperioden.

[tex]1800=y+30x\:\:\:\left ( I \right )[/tex]
[tex]2400=y+80x\:\:\:(II)[/tex]
[tex](I)\:i\:(II)\:\:\Rightarrow \left \{ x=12 \right \}[/tex]


Substituerer x i den orginale likningen:
[tex]y=1800-30*12=1440[/tex]

MAO opprinnelig grasmengde var 1440 og den stiger med 12 enheter per dag.

Da vil likningen til spørsmålet se slik ut:
[tex]20x=grasmengde_{start}+12x\Rightarrow 20x=1440+12x\Leftrightarrow \left \{ x=180 \right \}[/tex]

Dvs. at det tar 180 dager for 20 kuer til å spise opp alt gresset.

For at det skal være bærekraftig på denne sletta så vil det være frekvensen av vekten fordi den vil hver dag fylle behovene til alle kuene. Så 12 kuer kunne i teorien levd på dette feltet for alltig. Men så vi ta i betraktning faktorer som regulerer populasjonsveksten.

PS:
Kanskje vi burde lære noe fra denne situasjonen, og innse at vi ikke kommer til å være i stand til å holde jordas ressurser ved like uten unungåelige katastrofer. :D
[tex]i*i=-1[/tex]



Omnia mirari etiam tritissima - Carl von Linné
( Find wonder in all things, even the most commonplace.)

Det er åpning og lukking av ionekanaler i nerveceller som gjør det mulig for deg å lese dette.
Drezky offline
Hilbert
Hilbert
Brukerens avatar
Innlegg: 1023
Registrert: 06/12-2014 17:43

Re: Gåter

Innlegg EQA » 02/11-2018 06:37

Dolandyret skrev:
Gjest skrev:13. jens kjøpte en porsjon med chips og ba av en eller annen merkelig grunn om å få med saus. Det hele kostet 11 kr. Selve chipsen kostet 10 kr mer enn sausen. Hvor mye kostet sausen?

men hvis chipsen koster 10 kroner
og sausne koster 1 krone, så koster jo chipsen 10 ganer mer enn sausen?

altså 11 kroner?

chipsen må koste 10 kroner mer enn sasuen, altså [tex]10+x=11[/tex] som fører til at x=1- altså chipsen koster 1 krone


Står ikke 10 ganger så mye, men 10 kroner mer. Hvor mye er 10 kroner mer enn 1 krone?


Sausen er X
Chipsen er 10+X
saus og chips : x+(10+x)= 11
2X = 11-10
2X = 1
X= 0,5
EQA offline

Forrige

Hvem er i forumet

Brukere som leser i dette forumet: Ingen registrerte brukere og 10 gjester