Leser for tida i Fraleigh's "A first course in abstract algebra". I kapittel 37 er det eit eksempel der ein viser at det ikkje finst nokon simple grupper av orden 36. Men det er ein ting i "beviset" eg ikkje forstår:
Vha. Sylow teorema finn vi at antall undergrupper av orden 9 er enten 1 eller 4. Dersom det er 1, er denne normal. Dersom vi har 4, la H og K vere to slike. Då vil [tex]|H\cap{K}|=3[/tex], ettersom [tex]|H\cap{K}|=1[/tex] ville implisert at [tex]|HK|=|H||K|/|H\cap{K}|=(9*9)/1=81>36[/tex] (og H og K er ulike, så snittet kan ikkje ha 9 element). Dette er ok.
Men så blir det sagt at då må [tex]N[H\cap{K}][/tex] må ha orden eit multippel >1 av 9 (som sjølvsagt også er ein divisor av 36). Men kvifor er dette tilfellet? Kvifor kan den ikkje ha orden 3 eller 9? Kan det vere at [tex]H\cap{K}[/tex] er normal i H og K? Men i så fall: korleis vise dette?
Resten av beviset er også ok.
Svaret er sikkert heilt "obvious", men...
