Vektorregning

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
crestrup
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 7
Joined: 04/10-2010 17:46

Sikkert jeg som ikke ser en enkel løsning, men kjørt meg helt fast her.

Sabina er ute og padler. Hun skal til et sted som er 15 km lenger øst og 9 km lenger nord. Hun holder konstant fart gitt ved vektoren ~v=[4,2] i tre timer. |~v| er antall km per time.

a. Finn vektoren som viser den gjenstående etappen av Sabinas padletur.
b. Hvor mye må Sabina endre kursen for at hun skal padle rett mot målet?
c. Sabina håper å gjøre unna hele padleturen på fore timer. Må hun øke farten
?


Noen som kan hjelpe meg? :)[/code]
Vektormannen
Euler
Euler
Posts: 5889
Joined: 26/09-2007 19:35
Location: Trondheim
Contact:

Hva er det du ikke får til? Jeg regner med du har fått til a)?
Elektronikk @ NTNU | nesizer
crestrup
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 7
Joined: 04/10-2010 17:46

Jeg har faktisk ikke fått til a :/, som jeg sa; kjørt meg heelt fast ;)
Vektormannen
Euler
Euler
Posts: 5889
Joined: 26/09-2007 19:35
Location: Trondheim
Contact:

a) Hun må ro 15km østover og 9km nordover for å komme frem. På vektorform kan du skrive det som [15,9].

b) Hvilken retning må fartsvektoren ha dersom hun skal ro rett mot målet? Vet du en vektor som har samme retning?

c) Denne tror jeg du klarer hvis du kan finne hvor raskt hun ror. Hvilken vektor kan du få denne informasjonen fra?
Elektronikk @ NTNU | nesizer
crestrup
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 7
Joined: 04/10-2010 17:46

...
kj
Last edited by crestrup on 22/01-2013 12:22, edited 1 time in total.
Vektormannen
Euler
Euler
Posts: 5889
Joined: 26/09-2007 19:35
Location: Trondheim
Contact:

Unnskyld, jeg så ikke at hun hadde rodd i tre timer allerede!

a) Tenk deg at hun startet i origo og skal til punktet (15,9). Hun har rodd i tre timer langs vektoren [4,2]. Hvor er i koordinatsystemet er hun da? Hvordan kan du finne hvor langt hun har igjen?

b) Tegn opp en figur så tror jeg du ser hvilken vektor den nye fartsvektoren må ha samme retning som.

c) Hun har 1 time på seg til å komme frem. Regn ut hvor langt hun kommer på én time. Er det langt nok?

Det er veldig lurt å tegne opp dette her og se for seg hva som skjer. Tegn opp hvor hun befinner seg, hvor hun skal, hvilken retning farten peker og så videre.
Elektronikk @ NTNU | nesizer
Post Reply