Nullpunktmetode og fremgangsmåte
Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga
Hei, jeg sitter med likningen 4x^2+3x-1=0, og løsningen er grei nok, jeg får faktorene 4(x+1)(x-1/4). Mens de ifølge Geogebra er løsningen (x+1)(4x-1). Spørsmålet mitt er hvorfor den første parentesen ikke multipliseres med 4?
$4(x + 1)(x - \frac{1}{4}) = (x + 1)4(x - \frac{1}{4}) =(x + 1)(4x -1) $Matematikkøving wrote:Hei, jeg sitter med likningen 4x^2+3x-1=0, og løsningen er grei nok, jeg får faktorene 4(x+1)(x-1/4). Mens de ifølge Geogebra er løsningen (x+1)(4x-1). Spørsmålet mitt er hvorfor den første parentesen ikke multipliseres med 4?
For verdien sin del, så spiller det ingen rolle hvilken parentes man ganger 4ern inn i. Man kan ha den utenfor, eller gange den inn i en av dem.Matematikkøving wrote:Spørsmålet mitt er hvorfor den første parentesen ikke multipliseres med 4?
Grunnen til at de har valgt å gange den inn i den andre parentesen er at da slipper vi brøk.
Takk til deg og SveinR for gode svar:) Jeg hadde en svak erindring om at når det var parentes måtte en gange begge med tallet(ene) utenfor, men forstår nå hvorfor det var feil.Aleks855 wrote:For verdien sin del, så spiller det ingen rolle hvilken parentes man ganger 4ern inn i. Man kan ha den utenfor, eller gange den inn i en av dem.Matematikkøving wrote:Spørsmålet mitt er hvorfor den første parentesen ikke multipliseres med 4?
Grunnen til at de har valgt å gange den inn i den andre parentesen er at da slipper vi brøk.
-
- Descartes
- Posts: 438
- Joined: 02/06-2015 15:59
4 kan kun multipliseres med én av de andre to faktorene - ikke begge.josi wrote:$4(x + 1)(x - \frac{1}{4}) = (x + 1)4(x - \frac{1}{4}) =(x + 1)(4x -1) $Matematikkøving wrote:Hei, jeg sitter med likningen 4x^2+3x-1=0, og løsningen er grei nok, jeg får faktorene 4(x+1)(x-1/4). Mens de ifølge Geogebra er løsningen (x+1)(4x-1). Spørsmålet mitt er hvorfor den første parentesen ikke multipliseres med 4?
Hvis det sto [tex]4\cdot 5\cdot 6[/tex], kunne vi ikke sagt at dette var lik [tex]4\cdot 5\cdot 4\cdot 6[/tex]