Page 1 of 1
Rakett som skytes opp
Posted: 25/02-2005 13:50
by Guest
En rakett skal skytes opp og følge en bestemt bane (rett opp). Sett opp en matematisk modell for dette. Raketten har trustere for å justere for evt. forstyrelser.
Kan noen hjelpe?
Posted: 25/02-2005 15:42
by Guest
Hvilken matematisk modell da? En linje i et tredimensjonalt koordinatsystem for rakettens bane, rett opp, kan beskrives slik:
Hvis vi setter xy-planet som bakken, og origo som startpunkt, får raketten retningsvektoren v = [0,0,1]. Parameterfremstillingen for den rette linja vil følge z-aksen. z=t for t større enn eller lik 0.
Posted: 25/02-2005 16:20
by Guest
Sorry. dårlig forklart.
Den skal ta utgangspunkt i en momentbalanse.
Har kommet til
Theta''=(Fd)/J
Der Theta'' er vinkelakkselrelasjon
F er kraften fra trusterene
d er avstanden fra massemidtpunkt til trusteren
J er treghetsmomentet
Men er ikke helt sikker på om denne modellen er riktig... Noen tips?
Posted: 28/02-2006 09:14
by rocket scientist
Jaså.. Du sliter med prosjektet?
Det ser ut til at du har kommet frem til riktig formel, men for å gjøre regningen din litt enklere, kan du tenkte deg at raktetten din er en sylinder med massemiddelpunkt i sentrum midt på sylinderen. Da blir treghetsmomentet r[sup]2[/sup]*m/2, der r er radien i sylinderen og m er objektets masse. Nå har du det du trenger. Lykke til med integrering og implementering i Simulink.