Page 1 of 1

Hjelp:)

Posted: 14/06-2009 16:30
by matte latte
Fammilien Gundersen plukket et år 26,5 kg jordbær på selvplukk. De måtte betale 9,95 kr pr. kg for bærene. 17,5 kg bær rørte de frystøy av sammen med 3,8 kg sukker og ni pakker fryspulver. Sukkeret kostet 8,90 kr pr. kg og frysepulveret 6,50 kr pr. pakke.

a) hvor mye kostet frystøyet?

b) Hvor mye kostet frystøyet pr. kg dersom vi regner at frysepulveret veide 350 gram til sammen, og at det ikke var noen svinn under tillagningen?

takk på forhånd :)

Posted: 14/06-2009 16:43
by Audunss
Du har 17.5 kg, til 9.95 per kilo, gang disse sammen for prisen for selve jordbærene. 3.8kg sukker ganger 8.90 er prisen for sukkeret og 9 pakker frysepulver ganget med 6.5 per pakke. Pluss disse sammene og du får prisen.

Total vekt er vekt på bær + vekt til frysepulveret + vekt til sukker.

tar du totalprisen og deler på denne vekten får du pris per kilo.