Fysikk: Bølgebrytning

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
Guest

Jeg har litt problemer med en fysikkoppgave her, og problemet ligger i den helt basice utregninga av to brøker. :roll: Noen som kan hjelpe?

En lysstråle går fra luft til plast. Innfallsvinkelen er 50 grader, og brytningsvinkelen er 28,6 grader.

a) Regn ut brytningsindeksen for plasten.
b) Hvor stor blir brytningsvinkelen i plasten hvis innfallsvinkelen er 25,0 grader?

Løsning:

c1 og c2 står for lysfarten i de forskjellige stoffene.

Her bruker jeg (sin v1)/(c1) = (sin v2)/(c2) som formel for å finne brytningsindeksen for plasten, og får oppgaven:

(sin 50 grader)/1 = (sin 28,6 grader)/(c2)

Så regner jeg ut sin 50 grader/1 og får 0,77.
Og så sin 28,6 grader.

0,77 = (0,48)/(c2)

Skal en ikke da dele på hver side, fordi nevneren er ukjent, og stå igjen med c2 = 1,60? Problemet ligger i oppgave b:

Setter igjen

(sin 25 grader)/1 = sin v2/1,6

Ettersom her er det telleren som er ukjent, så ganger vi med 1,6 på hver side, og får 0,672 til svar som sin v2. Og vinkelen blir da 42,22 grader.
Jeg tenkte dette var mest sannsynlig. MEN NEI. Det var feil. Her skulle man visst også dele. Noen som har en bra forklaring på dette?
[/b]
Sonic
Noether
Noether
Posts: 25
Joined: 21/05-2005 11:14

Heia

Det ser ut som om du blander c og brytningsindeks litt.

Helt enkelt (oppg A)

n[sub]1[/sub]sin(ø[sub]1[/sub]) = n[sub]2[/sub]sin(ø[sub]2[/sub])

n[sub]1[/sub] = 1

n[sub]2[/sub] = sin(ø[sub]1[/sub]) / sin(ø[sub]2[/sub]) = sin(50[sup]o[/sup]) / sin(28,6[sup]o[/sup]) = 1,6

(c er innbakt i denne formelen, kan forklare mer hvis du ønsker)

Oppg B

Siden du rotet litt med oppg A så har du tydligvis også rotet med oppg B.
(Hehe, håper jeg ikke er frekk)

Men du må huske at når lys går fra et medium til et annet medium med høyere brytningsindeks så blir brytningsvinkelen MINDRE.

n[sub]1[/sub]sin(ø[sub]1[/sub]) = n[sub]2[/sub]sin(ø[sub]2[/sub])

sin(ø[sub]2[/sub]) = sin(ø[sub]1[/sub]) / n[sub]2[/sub] = sin(25[sub]o[/sub]) / 1,6 = 0,264....

=> ø = 15.3[sup]o[/sup]

Håper dette er til noen hjelp.

Tips: Det er et fysikk forum på www.fysikk.no

:D
Post Reply