Page 1 of 1

MATTE MUNTLIG - Sannsynlighet, brøk ol, HJELP!

Posted: 16/06-2010 09:10
by Koarike
Hei! Jeg kom opp i matte muntlig, og har fått en veldig begrenset oppgave. Eller, det er kun bilder av terninger, lottospill, kort ol. Det står heller ikke et tema, men ettersom jeg forstår skal vi ha sannsynligh, brøk, kombinatorikk, gjennomsnitt, median ol.

Problemet er bare at jeg sliter med å gjøre det vanskelig! Historien er en en jente vinner i lotto og bruker pengene på en reise til Vegas. Her bor hun med 4 andre i en leilighet, og de prøver seg på lykkehjul osv. Problemet er bare at hva enn jeg gjør blir så enkelt! Jeg finner heller ikke på noen oppgaver, siden det bare er masse sannsynlighet.

Tips for gjøre det vanskeligere?

Posted: 16/06-2010 13:02
by skitech
Viss du sliter med å finne passende oppgaver, kan det være en god idé å gå gjennom boken, eller gamle eksamensoppgaver for å finne noe som kan passe inn.

Var selv oppe til muntlig matte i fjor, og fant ut at å vise at du har brukt ulike digitale verktøy som excel og geogebra er et pluss. Kan også være en god idé å ta litt på tavlen, eller få sensor til å f.eks tippe på en oppgave som du så regner ut.

Her finner du noen eksamensoppgaver: http://eksempeloppgaver.udir.no/default ... nn=1&fag=2

Brukernavn : Eksempel
Passord : Eksempel

Rebekka og Maria prøver lykken på et lykkehjul der
tallene går fra 1 til 12. Bare ett tall gir gevinst i hver
spilleomgang.
Maria spiller en gang og satser på tre tall.
a) Hvor stor sannsynlighet er det for at Maria får
premie? Skriv svaret på brøk-, desimal- og
prosentform.
Rebekka satser på det samme tallet i to
spilleomganger.
b) Hva er sannsynligheten for at hun får premie begge gangene?