Page 1 of 1

Å tegne en trekant

Posted: 11/01-2012 02:01
by malef
I oppgavetekstene i boka skilles det mellom å tegne og å konstruere trekanter. Jeg vet hva konstruksjon innebærer, men hvordan tegner jeg. Kreves det bruk av vinkelmåler slik at vinkler og lengdeforhold blir korrekte, eller kan jeg tegne mer unøyaktig på øyemål? Enkle øyemålstegninger lager jeg gjerne uansett for å ha noe å føre opp lengder og vinkler i etterhvert som jeg kommer frem til dem.

Dette er kanskje et dumt spørsmål, men desto dummere å gjøre feil på en eventuell eksamen ...

Posted: 11/01-2012 02:14
by Nebuchadnezzar
Ta det jeg sier med en liten klype salt =)

Å konstruere en figur betyr at du bare benytter deg av passer, linjal og blyant for å lage en geometrisk figur. ( Står det konstruer X på en eksamen, kreves det at du forklarer konsttruksjonen steg for steg. Selv om dette ikke står eksplisitt uttrykkt )

Å tegne en figur, betyr rett og slett at du lager en nøyaktig tegning av figuren. Hjelpemiddlene du får benytte deg av er valgfrie, passer linjal, kalkulator, programmer på datamaskinen osv.

Å skissere en figur betyr å lage en grov skisse på øyemål, hvor du markerer de viktigste detaljene.

Posted: 11/01-2012 02:32
by malef
Supert - takk skal du ha!

Posted: 11/01-2012 12:59
by svinepels
Husker at de skilte mellom å tegne og å konstruere på ungdomsskolen - tegne betydde å lage vinkler med vinkelmåler, mens å konstruere var å danne vinkler med passer.