Page 1 of 1

Regne ut literpris, osv.

Posted: 27/04-2013 10:22
by beautiful0o
Hallo.

Jeg har en matteoppgave som er slik:

"På en restaurant koster en 0,35 literflaske brus 29 kroner. Regn ut litersprisen for brus på denne restauranten".

Jeg klarte slike oppgaver før, men har glemt fremgangsmåten på slike oppgaver nå! Håper noen vil komme med tips/forslag! ;)

Re: Regne ut literpris, osv.

Posted: 27/04-2013 11:00
by Janhaa
beautiful0o wrote:Hallo.Jeg har en matteoppgave som er slik:"På en restaurant koster en 0,35 literflaske brus 29 kroner. Regn ut litersprisen for brus på denne restauranten".Jeg klarte slike oppgaver før, men har glemt fremgangsmåten på slike oppgaver nå! Håper noen vil komme med tips/forslag! ;)
sett 1 liter = x kr og bruk forholdslikning

[tex]\frac{x}{1}=\frac{29}{0,35}[/tex]

Re: Regne ut literpris, osv.

Posted: 27/04-2013 16:14
by beautiful0o
Janhaa wrote:
beautiful0o wrote:Hallo.Jeg har en matteoppgave som er slik:"På en restaurant koster en 0,35 literflaske brus 29 kroner. Regn ut litersprisen for brus på denne restauranten".Jeg klarte slike oppgaver før, men har glemt fremgangsmåten på slike oppgaver nå! Håper noen vil komme med tips/forslag! ;)
sett 1 liter = x kr og bruk forholdslikning

[tex]\frac{x}{1}=\frac{29}{0,35}[/tex]
Slik som jeg tolker det, blir det altså slik:

29/0,35 = 82.8571428571.
82.8571428571 * 1,liter = 82.8571428571

Dermed vil en liter brus i denne restauranten koste ca. 83 kroner hvis jeg runder opp.
Stemmer dette?

Re: Regne ut literpris, osv.

Posted: 27/04-2013 18:52
by Janhaa
beautiful0o wrote:
Janhaa wrote:
beautiful0o wrote:Hallo.Jeg har en matteoppgave som er slik:"På en restaurant koster en 0,35 literflaske brus 29 kroner. Regn ut litersprisen for brus på denne restauranten".Jeg klarte slike oppgaver før, men har glemt fremgangsmåten på slike oppgaver nå! Håper noen vil komme med tips/forslag! ;)
sett 1 liter = x kr og bruk forholdslikning[tex]\frac{x}{1}=\frac{29}{0,35}[/tex]
Slik som jeg tolker det, blir det altså slik:29/0,35 = 82.8571428571.
82.8571428571 * 1,liter = 82.8571428571Dermed vil en liter brus i denne restauranten koste ca. 83 kroner hvis jeg runder opp.Stemmer dette?
das stimmt