Page 1 of 1

Re : Tekst

Posted: 26/11-2014 19:26
by Enth
Klasse 10B arrangerer fest på skolen med inngangsbilletter for å samle inn penger. Dei solgte også brus. 150 elever betalte inngangsbilletten, og det ble solgt 200 brus. Dei hadde 9000 kr i kassa. Dei hadde rekna med at 250 elever skulle komme, og at dei skulle selle 400 brus og da ha 16000 kr i kassa. Hvor mye kosta inngangsbilletten, og hvor mye kostet en brus?

y = elever
x = brus

150y + 200x = 9000

250y + 400x = 16000

Er dette rett løsning?

Re: Re : Tekst

Posted: 26/11-2014 22:01
by Mattehjelpern1
Det ser riktig ut, men du må jo regne ut likningsettene og sette de inn i hverandre