Page 1 of 1

Sannsynelighet

Posted: 18/04-2015 13:26
by Stimorolextra
Jeg sliter veldig med forståelsen i sannsynelighet, føler det er så uklare regler?? Klarer aldri å lære meg det.

"Martin og Ida trekker hvert sitt kort fra en kortstokk. Finn sannsyneligheten for at begge trekker et honnørkort".

Jeg tenker at mulighetene er at først trekker Martin et honnørkort og så trekker Ida et, eller Ida trekker først og så Martin.

Da blir det: [tex]\frac{16}{52}*\frac{15}{51}+\frac{16}{52}*\frac{15}{51}[/tex]

Dette blir åpenbart feil, men jeg skjønner ikke hvorfor.

Når man f.eks ser på sannsynet for at det er en jente og en gutt i en familie, så tenker man jo at det først kan være gutt, så jente + først jente og så gutt.

???? :roll:

Re: Sannsynelighet

Posted: 18/04-2015 14:58
by Lektorn
Slik du setter det opp er det et valg som gjøres aller først; nemlig hvem som skal starte. Dvs. du må multiplisere hver av de to sannsynligheten med en halv.
Denne oppgaven gjør det bare mer forvirrende med å trekke inn 2 forskjellige personer. Her kan du tenke på sannsynligheten for at du trekker to kort og at begge er honnørkort.