Roglic wrote:Og skjønner fortsatt ikke bæret av b oppgaven, trenger hjelp med å regne og hvorfor du har regna, klarer desverre ikke trekke paralleller med 100 lapper og denne oppgaven, har klart det aller meste i 1T, men akkurat denne oppgaven skjønner jeg ikke bæret av, trenger hjelp med regning, og en forklarende tekst under hvorfor det står sånn

En bakterie har lengden $2 \cdot 10^{-5}$. Hvis du legger to bakterier etter hverandre vil de tilsammen ha dobbelt lengde av en enkelt bakterie, altså $2 \cdot 2 \cdot 10^{-5}$. Legger du tre etter hverandre blir det tre ganger så langt osv. Oppgaven lurer på hvor mange bakterier du må legge etter hverandre for å tilsammen få 1mm. Dette er en annen måte å spørre om hvor mange ganger lengre 1mm er enn en bakterie. For å finne ut dette kan du dele 1mm på lengden av en bakterie. Du finner forholdet mellom lengden 1mm og lengden til en bakterie.
På samme måte kommer hundrelappen min og tierne inn i bildet. Hvis du skal finne ut hvor mange ganger større 100 er enn 10 så deler du 100 på 10 og får 10. Da vet du at 100 er 10 ganger større enn 10. Dette gjelder for alt mulig med samme enhet (m, mm, liter, appelsiner, apekatter, hektogram osv.). Dette betyr at i b2 må du enten gjøre om lengden til bakterien slik at den er i meter eller så må du gjøre om 1 meter til millimeter før du deler lengden 1m på lengden av en bakterie.
Andre eksempler er:
Du er 180cm høy, lillebroren din er 120cm høy. Hvor mange lillebrødre må stables oppå hverandre for å være like høy som deg? Svaret er 180/120.
Bilen din veier 1,2 tonn, en lastebil veier 7,5 tonn. Hvor mange biler må du ha for at de skal veie det samme som en lastebil? Svaret er 7,5/1,2.
Du løp 1000m og faren din løp 3000m. Hvor mange flere ganger må du løpe 1000m for å ha løpt like langt som faren din? Svaret er 3000/1000.
Dette gjelder også for b1 og b2.
En bakterie er $2 \cdot 10^{-5}mm$, 1mm er rett og slett bare 1mm. Hvor mange bakterier må du legge etter hverandre for at de skal være like lange som 1mm? Svaret er $\dfrac{1}{2 \cdot 10^{-5}}$