Page 1 of 1

Likningsett

Posted: 15/02-2018 15:10
by Guest
Hei! Jeg strever med likningsett. Jeg finner ikke fram til å sette opp de to ulike men å regne de ut er som regel ikke noe problem :) Foreksempel disse denne oppgaven;

I en butikk koster 1kg epler 15kr og 1 kg appelsin 20kr. Bjarne kjøper til sammen 8kg epler og appelsiner og betaler 145kr. Hvor mange kg av hver kjøpte han?

Det jeg tenker først er; 15kr for epler og 20kr for appelsiner utgjør 2kg. =

15x + 20y = 2

Men da vi har 8kg tilsammen av epler(x) og appelsiner(y) og dette blir 145kr så sitter jeg fast. Kan noen hjelpe meg å forklare? :D

Re: Likningsett

Posted: 15/02-2018 19:01
by Aleks855
Du er på riktig spor. La $x$ være antall kilo epler og $y$ antall kilo appelsiner.
Bjarne kjøper til sammen 8kg epler og appelsiner
Altså vet vi at $x + y = 8$.
og betaler 145kr
Så $15x + 20y = 145$.