Page 1 of 1

lett oppgave mn mn

Posted: 07/02-2006 16:28
by nisErin
her kommer nok en gang en av de lette oppgavene....mn jg kjønner ikke helt hvordan man regner ut...eller hva regelen er??? :?
vel:

i en kolonialbutikk får du kjøpt begere med italiensk salat i tre størrelser. 125g koster 13,90kr, 250g koster 18,90 og 500g koster 22,90kr.
hvor mange prosent billigere per kilogram er det største begeret enn det minste begeret??

håper på svar meg regel!

Posted: 07/02-2006 18:33
by Solar Plexsus
Kiloprisen for det største og minste begeret blir hhv.

22,90 kr / 0,5 kg = 45,80 (kr/kg)

og

13,90 kr / 0,125 (kg) = 111,20 kr/kg.

La p være differensen i prosent mellom kiloprisen på det største og minste begeret. Da blir

111,20*[1 - (p/100)] = 45,80

1 - (p/100) = 45,8/111,2

p = 100*(1 - (45,8/111,2))

p ≈ 58,8.