Page 1 of 1

2 spm.

Posted: 19/05-2006 17:52
by 8-)
Hei ! :)

Noen som kan helpe meg med disse? Vise hvordan dere kommer fram til det.

A) Tore kjøpte 4 boller. De kostet 26kr. Hva kostet 7 boller? Uten kalkulator.

B) Salima kjøpte 2,5kg epler som kostet 36,25kr. Regn ut kg-prisen for eplene, uten kalkulator.

Posted: 19/05-2006 17:57
by pi p pi
A) Tore kjøpte 4 boller. De kostet 26kr. Hva kostet 7 boller? Uten kalkulator.

26:4=6,5 kr per bolle.
24
20
20
0

6,5*7
45,5kr kostet syv boller

bruk samme system på b) (jeg gidder ikke å regne den på pc). og husk at du ikke kan ha en divisor med desimaler!

håper dette var til hjelp
:)

Re: 2 spm.

Posted: 19/05-2006 18:04
by Meej
8-) wrote:Hei ! :)

Noen som kan helpe meg med disse? Vise hvordan dere kommer fram til det.

A) Tore kjøpte 4 boller. De kostet 26kr. Hva kostet 7 boller? Uten kalkulator.

B) Salima kjøpte 2,5kg epler som kostet 36,25kr. Regn ut kg-prisen for eplene, uten kalkulator.
A) 4 boller= 26 kr. Da må vi finne ut hvor mye det koster for en bolle:

26:4=6,5
24
20

Nå vet vi at en bolle koster 6,5 kroner. For å finn ut hva syv boller koster, gange vi 6,5 med 7:

Nå, som vi vet hva en bolle koster, ganger vi 6,5 med 7. klarer desverre ikke å vise utregningen på data, men skulle gjerne vist deg det..

med eplene, gkør du akkurat det samme: 36,25: 2,5
Da har du kiloprosen :)

Posted: 19/05-2006 18:08
by Guest
Okey,

Takk takk :)

Får håpe jeg klarer meg på eksamen :)

Posted: 19/05-2006 18:37
by skoglund90
Hehe.. Lykke til ;) Skal ha den på mandagen jeg å.. Huff.. ville ikke opp i matte.. Men men.. lite å få gjort.. Hehe;P