Page 1 of 1

Likning med X i nemner

Posted: 13/09-2006 19:44
by renate92
Jeg sitter her og strever med denne likningen og får den ikke til, vet at svaret skal bli 12 men hvordan?

108/x = X - 3

Hadde vert fint om noen kunne forklare meg hvordan man gjør dette.
Ellers så lurer jeg på hva dere syns om at læreren sier at vi må rette bøkene selv for det gidder ikke han, fasiten står jo bak i læreboken.
Jeg mener jo at han må rette da det er han som skal rettlede om vi ikke gjør det riktig, eller hva? :roll:

Posted: 13/09-2006 20:03
by Magnus
[tex]108/x = x - 3[/tex]

[tex]108 = x^2 - 3x[/tex]

[tex]x^2 - 3x - 108 = 0[/tex]

Bruk ABC-formel og du vil få løsningene x = 12 og x = -9.

Posted: 13/09-2006 22:06
by sEirik
Du må nok regne med at du må rette oppgavene dine selv etter hvert, det er ikke noe stort problem så lenge fasiten står bakerst i boka. Hvis du får feil svar, prøver du å løse oppgaven på nytt, og hvis du fortsatt får feil svar eller ikke får til oppgaven i det hele tatt, så spør du om læreren kan gå gjennom oppgaven. Slik funker det flott hos oss!

Men, siden dette er ungdomsskoleforumet, og på ungdomsskolen lærer man ikke om andregradslikninger (for det lærer man første år i VDG), hvordan løses oppgaven helt uten bruk av ABC?