Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
Bak i R1-boka mi er det flere tidligere eksamensoppgaver i sannsynlighet. En av dem får jeg ikke til, og den lyder slik:
Et idrettslag har laget et spill de kaller MINILOTTO. Når en spiller MINILOTTO, merker en av 4 tall fra og med 1 til og med 9. Premiene beregnes ved at en trekker ut 4 vinnertall og 2 tilleggstall. Følgende uttrekk gir gevinst:
1. premie: En spiller har 4 rette vinnertall.
2. premie: En spiller har 3 rette vinnertall og 1 tilleggstall.
3. premie: En spiller har 3 rette vinnertall.
4. premie: En spiller har 2 rette vinnertall og minst 1 tilleggstall.
a) Vis at sannsynligheten for å vinne 1. premie i MINILOTTO er 0,00794.
Denne fikk jeg til. Antall uordnede utvalg er . Og siden det bare er én gunstig løsning, må jo sannsynligheten være
Men hva gjør jeg på disse?:
b) Regn ut sannsynligheten for å vinne 3. premie.
c) Hva er sannsynligheten for å få 2. premie?
d) Finn sannsynligheten for å 4. premie.
Last edited by Andrederivert on 21/05-2009 17:26, edited 1 time in total.
Dere glemte å ikke gi 3 premie til de som vant 2. premie, dere må tenke at det er tre grupper, vinnertall(4), tilleggstall(2) og tapere(3), derfor må dere ha tre uttrykk over brøkstreken, 3 av 4 vinnere, og 1 av 3 tapere, ikke 1 av 5 og tilslutt 0 av 2 tilleggstall (dette er = 1 men gjør det lettere å forstå)