Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
2kg epler og 3 kg appelsiner koster til sammen 68kr. 3kg epler og 1 kg appelsiner koster til sammen 60kr.
Hvor mye koster 1 kg epler, og hvor mye koster 1 kg appelsiner? Hvilken formel skal man bruke?
En liten introdusjon:
Heisann! Så fint at det finnes et aktivt matte forum! Jeg er meget glad i matte, og anser meg selv som moderat flink til noe men ikke alt -,-.
Jeg har historie innenfor fysikk og kjemi, Men nå trenger jeg 3mx!
Det er ikke lurt å lære seg formler for alt mulig. Lær deg metoder istedet. Om du bare kan formler, og plutselig får en oppgave som er en variasjon av en annen type, vil du sitte fast.
Prøv å gange den andre ligningen med 3, og trekke dett fra den første.
Prinsippet her er at om [tex]a=b[/tex] og [tex]c=d[/tex] vil [tex]a-c=b-d[/tex].