Guruspørsmål

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk på høyskolenivå. Alle som har kunnskapen er velkommen med et svar. Men, ikke forvent at admin i matematikk.net er spesielt aktive her.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
mathmatician
Fibonacci
Fibonacci
Posts: 2
Joined: 15/03-2010 19:34

Hei!
Er det mulig å finne ut hvilke begynnerbetingelser denne ligning under har?

[tex]x_{n+1}+\frac{1}{2}x_{n}=n[/tex]
Charlatan
Guru
Guru
Posts: 2499
Joined: 25/02-2007 17:19

Hei,

det kan være hva som helst det. Enhver x_0 vil definere en følge. Så nei, det er ikke mulig å finne ut av det bare ved å se på den rekursive definisjonen.
mathmatician
Fibonacci
Fibonacci
Posts: 2
Joined: 15/03-2010 19:34

Oppgaven lyder slik:

"Bruk lommeregneren og tegn grafen til følgen som er gitt ved likningen over."

Er det ikke rart at oppgaven ikke nevner begynnerbetingelsene?(for trenger man ikke dem når man skal tegne grafen ved bruk av kalkulator?)

Isåfall hvis det ikke er nødvendig å vite begynnerbetingelsene for følgen over for å tegne grafen til følgen.Kan noen da hjelpe meg med å tegne denne grafen til denne følgen ved bruk av Casio kalkulator(step by step)?
Post Reply