Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
Trenger hjelp med dette problemet: kunne gjøre det i 10. men har glemt nå.
På en treningskveld i en fotballklubb drev 1/4 av de frammøtte med styrketrening, 2/5 drev med teknisk trening, mens resten som var 21 stykker, sprang en tur. Hvor mange møtte fram denne kvelden.
Si at antallet frammøtte mennesker i fotballklubben er [tex]x[/tex]. Da er 1/4 av de frammøtte lik [tex]\frac 1 4 x[/tex], og 2/5 av de frammøtte [tex]\frac 2 5 x[/tex]. Du vet at dette pluss 21 mennesker er alle som møtte opp, så [tex]\frac 1 4 x + \frac 2 5 x + 21 = x[/tex], og denne likningen husker du kanskje hvordan du løser?
Forøvrig: Det var et veldig stort bilde du hadde. Det hadde vært fint om du kunne bruke en litt mindre versjon av det slik at siden ble lettere å lese.
Karl_Erik wrote:Si at antallet frammøtte mennesker i fotballklubben er [tex]x[/tex]. Da er 1/4 av de frammøtte lik [tex]\frac 1 4 x[/tex], og 2/5 av de frammøtte [tex]\frac 2 5 x[/tex]. Du vet at dette pluss 21 mennesker er alle som møtte opp, så [tex]\frac 1 4 x + \frac 2 5 x + 21 = x[/tex], og denne likningen husker du kanskje hvordan du løser?
Forøvrig: Det var et veldig stort bilde du hadde. Det hadde vært fint om du kunne bruke en litt mindre versjon av det slik at siden ble lettere å lese.
takk for det fikk svar nå, jeg hadde gjort 1/4x+2x/5+21X= x som ble rart...