Tekstoppgave

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
cantora
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 190
Joined: 30/01-2008 11:40

Hvordan løser man denne/setter opp uten bruk av likning?
Tre bokser pærer og fire kurver jordbær koster 145 kr. En boks pærer og to kurver jordbær koster 65 kr.
Hvor mye koster en boks pærer, og hvor mye koster en kurv jordbær?
Janhaa
Boltzmann
Boltzmann
Posts: 8552
Joined: 21/08-2006 03:46
Location: Grenland

[tex]3P+4J=145[/tex]

[tex]P+2J=65[/tex]
La verken mennesker eller hendelser ta livsmotet fra deg.
Marie Curie, kjemiker og fysiker.

[tex]\large\dot \rho = -\frac{i}{\hbar}[H,\rho][/tex]
cantora
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 190
Joined: 30/01-2008 11:40

Uten likning?
Vektormannen
Euler
Euler
Posts: 5889
Joined: 26/09-2007 19:35
Location: Trondheim
Contact:

Du har to opplysninger. Du vet at tre bokser pærer og fire kurver jordbær koster 145kr, og du vet at én boks pærer og to kurver jordbær koster 65kr. Er du med på at hvis du trekker 65kr fra 145kr så får du hvor mye det koster for to bokser med pærer og to kurver med jordbær? Da får du at det vil koste 80kr. Men er du med på at hvis du da trekker 65kr (1 boks pærer og 2 kurver jordbær) fra 80kr (2 bokser pærer og 2 kurver jordbær) får du hvor mye det koster for én boks pærer og ingen kurver med jordbær?

Dette er essensielt akkurat det samme som skjer når du løser dette mer systematisk vha. å sette opp ligninger slik Janhaa viste.
Elektronikk @ NTNU | nesizer
Post Reply