l`Hopitals regel - trenger veiledning

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
Razzy
Grothendieck
Grothendieck
Posts: 819
Joined: 20/09-2010 14:23
Location: Bergen

Hei folkens!

Har to stk av typen l`Hopitals grenseregel jeg står fast på:

Oppg 1
Image

Kommentar: Har også forsøkt å sette brøkene på fellesbrøkstrek før jeg deriverte teller og nevner. Fikk samme gale svaret -1. Men snur man på flisa, betyr jo dette at jeg gjør samme feilen bevisst der også. (kan ses på som positivt fordi jeg hvertfall regner "riktig")





Oppg 2
Image

Kommentar: Dette eksempelet har jeg regnet endel på (spør ikke noe om noe jeg ikke har prøvd på), og har funnet ut etter gjentatte ganger med l`hopitals regelbruk at jeg ikke kommer til et fornuftig svar. Ser det riktig ut så langt? Da vet jeg hvertfall at starten er et riktig utgangspunkt! :?
Bygg.ing @ Hib - 2 året.
Aleks855
Rasch
Rasch
Posts: 6874
Joined: 19/03-2011 15:19
Location: Trondheim
Contact:

Skriv om oppgave 1. Gang hele greia med felles nevner, slik at du har en stor brøk, i stedet for to små. Så bruker du L'H og deriverer tellerfunksjonen og nevnerfunksjonen.
Razzy
Grothendieck
Grothendieck
Posts: 819
Joined: 20/09-2010 14:23
Location: Bergen

Aleks855 wrote:Skriv om oppgave 1. Gang hele greia med felles nevner, slik at du har en stor brøk, i stedet for to små. Så bruker du L'H og deriverer tellerfunksjonen og nevnerfunksjonen.
Forsøkte dette istad, og kom til samme resultat. "prøver igjen" ;)

REDIGERT:

Det gikk som et lyn! Takk Aleks855 :lol:
Bygg.ing @ Hib - 2 året.
Post Reply