Her kan brukere av forum utfordre hverandre med morsomme oppgaver og nøtter man ønsker å dele med andre. Dette er altså ikke et sted for desperate skrik om hjelp, de kan man poste i de andre forumene, men et sted for problemløsing på tvers av trinn og fag.
Vi har også , så eller . Første løsning stemmer trivielt, så antar videre at . Er f heller ikke nullfunksjonen er , så . Vi ser også at siden f enten er odde eller like holder det å finne verdiene til på positive halvakse. Betrakt derfor , som er veldefinert siden gir dersom , og er for x ulik 0 er og motsigelse. Vi har da for alle . Setter vi så får vi for alle , som er Cauchys funksjonallikning. Anta så at h er en vilkårlig løsning av denne. Da er for alle positive x,y. Vi ser derfor at om vi definerer med eller utvides til en funksjon som oppfyller likningen og er definert på hele tallinja.
Vi er altså ferdige om vi godtar Cauchylikningen som 'løst nok' - løsningen er eller der er en vilkårlig løsning av Cauchylikningen-
Nebuchadnezzar wrote:Kan vi ikke strengt talt si at tall er funksjoner da? y = 2, fks.
Ikke egentlig. Du kan helt klart si at gitt et tall er det ofte en naturlig måte å lage seg en konstantfunksjon som sender alt til det tallet på, men et tall er ikke en funksjon noe mer enn et bringebær er syltetøy.
En litt mer intrikat sak er jo at du kun med et tall ikke vet hva funksjonen er definert på. Er 'funksjonen' y=2 den som sender alle reelle tall til 2, eller funksjonen som sender alle trekanter til 2? For å definere en funksjon må du også angi domenet (og strengt tatt også kodomenet - tar denne funksjonen verdier i , eller kanskje bare ?).
Riktig det Karl Erik. Det hadde vel ved ettertanke vært hensiktsmessig å kreve kontinuitet, da vi i så fall ville ha fått at løsningene til cauchy-funksjonallikningen er funksjoner på formen Ax, slik at vi kan skrive f(x) = e(Alog(x)) = x^A, der vi for A = 0 betrakter funksjonen x^0 som 1. I tillegg til f(x) = 0 selvsagt.