Har problemer med utregningen her:
Te blir sogt i ulike pakninger til ulik pris. karoline fant ut at hun kunne velge mellom disse pakningene.
Merke A: 450 g te til 34.90 kr
Merke B: 96 g te til 11.90 kr
Merke C: 250 g te til 13.90 kr
hvilket merke bør hun velge for å få mest for pengene. Vis tydelig hvordan du kom fram til svaret.
Sånn er oppgaven. Merke C er billigst men kommer ingen vei med utregningen. Vær så snill og hjelp
vanskelig utregning. kan noen hjelpe?
Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa
-
- Over-Guru
- Posts: 1686
- Joined: 03/10-2005 12:09
Her må du regne ut prisen per gram for de tre ulike tesortene:
Merke A: 34,90 (kr)/450 (g) = ... (kr/g)
Merke B: 11,90 (kr)/96 (g) = ... (kr/g)
Merke C: 13,90 (kr)/250 (g) = ... (kr/g)
Merke A: 34,90 (kr)/450 (g) = ... (kr/g)
Merke B: 11,90 (kr)/96 (g) = ... (kr/g)
Merke C: 13,90 (kr)/250 (g) = ... (kr/g)
Tusen takkSolar Plexsus wrote:Her må du regne ut prisen per gram for de tre ulike tesortene:
Merke A: 34,90 (kr)/450 (g) = ... (kr/g)
Merke B: 11,90 (kr)/96 (g) = ... (kr/g)
Merke C: 13,90 (kr)/250 (g) = ... (kr/g)

Hvis du har problemer med å huske hva du skal dele på hva, så tenk pris per gram eller kr per kilo eller lignende. Det som er øverst kommer først. aaa/bbb = aaa per bbb.
Teknikken du bruker her er forresten ganske vanlig (og veldig nyttig) og kalles ofte "veien om 1".
Teknikken du bruker her er forresten ganske vanlig (og veldig nyttig) og kalles ofte "veien om 1".