Blanding av saft

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
cantora
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 190
Joined: 30/01-2008 11:40

Petter kjøper en literflaske med appelsinsaft til 9 kroner. Safta skal blandes med vann i forholdet 1 : 5.

a) Hvor mange liter ferdigblandet saft får Petter?

b) Et saftglass tar 2 dl. Hvor mye koster ett glass ferdigblandet saft?

c) Saft på 2,5 liters flasker er 20% billigere pr. liter enn saft på literflasker.
Hva koster ett glass saft hvis Petter kjøper 2,5 liter saft og blander?

Sliter litt med b og c. Kan noen hjelpe?
2357
Lagrange
Lagrange
Posts: 1180
Joined: 07/12-2007 22:08

b)
Fra a) vet du hvor mye saft han får totalt. Glasset utgjør en like stor andel av den totale mengden saft som den utgjør av prisen.

[tex]\text pris = \frac{2 dL}{6L} \times 9 kroner[/tex]

c)
Denne følger samme idé b). Ett hint er at du ikke trenger å beregne den totale prisen til flasken eller den totale mengden saft.
cantora
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 190
Joined: 30/01-2008 11:40

Fikk til b. Men sliter med c. Hvordan regner man for å finne at saft på 2,5 literflasker er 20% billigere?
cantora
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 190
Joined: 30/01-2008 11:40

Blir svaret 0,24 kroner på oppgave c?
2357
Lagrange
Lagrange
Posts: 1180
Joined: 07/12-2007 22:08

Ja.
Post Reply