oppgave

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
sukk
Noether
Noether
Posts: 32
Joined: 05/03-2012 16:59

den oppgaven her er sikkert veldig simpel, men jeg har ingen anelse hvordan jeg regner den ut. det er som følgende: hvordan fortynnes 5 mL av en 0,1 M løsning til 0,02M.
2357
Lagrange
Lagrange
Posts: 1180
Joined: 07/12-2007 22:08

Ved fortynning er stoffmengden uendret. Altså kan du sette opp

[tex]\text \text n_{for fortynning} = n_{etter fortynning} [/tex]

[tex]\text n_{for fortynning} = c_{for fortynning} \times v_{for fortynning} [/tex]

[tex]\text n_{etter fortynning} = c_{etter fortynning} \times v_{etter fortynning} [/tex]

[tex]\text c_{for fortynning} \times v_{for fortynning} = c_{etter fortynning} \times v_{etter fortynning}[/tex]

*for = før

Du kjenner begge konsentrasjonene og det éne volumet. Det andre volumet finner du ved å vri på den siste likningen, og så er differansen mellom volumene mengden vann du må tilsette.
sukk
Noether
Noether
Posts: 32
Joined: 05/03-2012 16:59

så da blir det :

0.1*5/0.02=25

så da må man tilsette 25 mL?
jeg gjorde det feil, gjorde jeg ikke?
2357
Lagrange
Lagrange
Posts: 1180
Joined: 07/12-2007 22:08

Det er riktig regnet, bare at volumet her er volumet til den fortynnede løsningen. Siden du hadde 5mL fra før, trengte du bare å tilsette 20 mL vann.
Post Reply