Utelandske penger - Muntlig eksamen

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
Kevin0806
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 5
Joined: 28/05-2012 20:15

Hei, jeg trenger hjelp med en oppgave til muntlig ekamen og oppgaven lyder slik:

"Steve fra Canada er i Norge før han reiser videre til Danmark. Han kjøper 2000 danske kroner og betaler med canadiske dollar. Kursen på canadiske dollar er 5,8094 og for danske kroner 108,9412. Han betaler 25 norske kroner i gebyr.

Hvor mye betaler han?"


Trenger svar litt fort, har framføring på onsdag!


Tusen takk for hjelpen på forhånd.
Kork
von Neumann
von Neumann
Posts: 527
Joined: 26/07-2011 18:44
Location: Bergen

Jeg blir fort forvirret av selv de enkleste prinsipper, så jeg prøver å sette opp så enkle så mulig likninger og så jobbe videre med de.

Image
Mathematics is the gate and key to the sciences.
Kevin0806
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 5
Joined: 28/05-2012 20:15

Tusen takk for svarer Kork, men det var visst noe feil du hadde gjort siden svaret i fasiten var tydeligvis 386. Uansett så kom jeg fram til svaret til slutt, var nok bare at jeg ble litt nervøs over alt arbeidet som jeg ikke hadde gjort enda ;)


- Kevin
Kork
von Neumann
von Neumann
Posts: 527
Joined: 26/07-2011 18:44
Location: Bergen

Jeg rundet av kursene til to desimaler så ble litt unøyaktig.
Mathematics is the gate and key to the sciences.
Post Reply