Trenger ytterligere forklaring til en oppgave (Abel)

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
Hoksalon
Ramanujan
Ramanujan
Posts: 265
Joined: 03/08-2010 22:12

Hehe, vet dette høres veldig rart ut, men har vanskelig for å forstå logikken bak en fasit til en oppgave i abelkonkurransen her :P

Oppgave:
http://bildr.no/view/1211857

Fasit:
'http://bildr.no/view/1211859

Jeg skjønner ikke hensikten bak å sette opp en ny tallrekke, definere tallene som 1/x og 1/y. Videre forstår jeg heller ikke hvordan så kompliserte instrukser ender opp til å bli bare en rekke av tall på bare 10 ledd :P Jeg forstår rett og slett ikke fasiten, og jeg trenger hjelp.
Brahmagupta
Guru
Guru
Posts: 628
Joined: 06/08-2011 01:56

Nøkkelen er å gjenkjenne operasjonen som gjøres som den inverse av summen av to brøker med 1 i teller. Det vil si at summen er uforandret ved gjentakelse av den inverse operasjonen i liste 2. Og det er derfor denne blir brukt.

Det vil si at å utføre den inverse operasjonen til det bare er et tall igjen, på den andre lista, vil tilsvare å summere alle tallene.

Det er verdt å merke at på ethvert tidspunkt kan man snu alle brøkene i liste 2 og få liste 1.

Siden det er 1/x man til slutt er ute etter vil man allerede ha funnet denne når det bare er et tall igjen i liste 2.

Håper det var noe oppklarende.
Post Reply