Tekstoppgave

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
cantora
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 190
Joined: 30/01-2008 11:40

Annette gikk på kiosken for å kjøpe 8 flasker brus. Da hun skulle betale viste det seg at hun hadde 12 kroner for lite med seg. Derfor kjøpte hun bare 7 flasker. Da hun hadde betalt, hadde hun igjen 10 kroner. Hvor mye kostet hver av brusflaskene?

Hvordan kan man løse denne uten bruk av likning?
Aleks855
Rasch
Rasch
Posts: 6873
Joined: 19/03-2011 15:19
Location: Trondheim
Contact:

12 + 10 = 22
Image
cantora
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 190
Joined: 30/01-2008 11:40

Forklaring?
Aleks855
Rasch
Rasch
Posts: 6873
Joined: 19/03-2011 15:19
Location: Trondheim
Contact:

Du ber jo om en løsning uten likning, så da må du bruke intuisjon.

Du vet at 8 flasker koster 12kr mer enn det hun har med seg.
Du vet at 7 flasker koster 10kr mindre enn det hun har med seg.

Dette er bare to likninger i form av ord.
Image
cantora
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 190
Joined: 30/01-2008 11:40

Ja, skjønner nu. Kan vel løse den ved å bruke en tallinje også.
Post Reply