Hei, driver på med noe brøk regning. Men føler meg ikke så sikker med "kansellering" i et stykke. Boka jeg går gjennom bruker det ofte i eksempler, men for hvert eksempel så føler jeg meg bare ikke helt sikker hvilken forbehold må være til stede for å gjøre det.
for eksempel.
edit: her er et bilde istedet.
http://postimage.org/image/uol10jcoz/
regelen husker jeg at et hel tall skal ganges med telleren. boka viser dette eksempelet. hvor 3 er krysset ut, og 18 er krysset ut. Så jeg anner at 6 er fordi. det er en faktor av 18, men akkurat hvorfor den, når 18 har andre faktorer, så hva gjør den gunstig.
3 kan bli om til 3
--
1
men deretter blir til bare en. Kan ikke helt see for meg hvorfor, borsett fra at 1 er den eneste andre faktor av 3, men alikevel var det snakk om 3 helheter.
Kansellering.
Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa
-
- Fibonacci
- Posts: 1
- Joined: 15/12-2012 18:29
Last edited by MrAnderson on 15/12-2012 20:07, edited 2 times in total.
Du kan kansellere ting fordi når de deles på hverandre blir de 1 (de strykes i den forstand ikke). For å bruke eksempelet med 18 og 6:
[tex]\frac{18}{3}= \frac{6\cdot 3}{3} = 6\cdot \frac{3}{3} = 6[/tex]
Så grunnen til at 6 blir stående, er fordi 18 delt på 3 er 6
[tex]\frac{18}{3}= \frac{6\cdot 3}{3} = 6\cdot \frac{3}{3} = 6[/tex]
Så grunnen til at 6 blir stående, er fordi 18 delt på 3 er 6
