Regne ut literpris, osv.

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
beautiful0o
Cantor
Cantor
Posts: 101
Joined: 07/02-2012 13:39

Hallo.

Jeg har en matteoppgave som er slik:

"På en restaurant koster en 0,35 literflaske brus 29 kroner. Regn ut litersprisen for brus på denne restauranten".

Jeg klarte slike oppgaver før, men har glemt fremgangsmåten på slike oppgaver nå! Håper noen vil komme med tips/forslag! ;)
Janhaa
Boltzmann
Boltzmann
Posts: 8552
Joined: 21/08-2006 03:46
Location: Grenland

beautiful0o wrote:Hallo.Jeg har en matteoppgave som er slik:"På en restaurant koster en 0,35 literflaske brus 29 kroner. Regn ut litersprisen for brus på denne restauranten".Jeg klarte slike oppgaver før, men har glemt fremgangsmåten på slike oppgaver nå! Håper noen vil komme med tips/forslag! ;)
sett 1 liter = x kr og bruk forholdslikning

[tex]\frac{x}{1}=\frac{29}{0,35}[/tex]
La verken mennesker eller hendelser ta livsmotet fra deg.
Marie Curie, kjemiker og fysiker.

[tex]\large\dot \rho = -\frac{i}{\hbar}[H,\rho][/tex]
beautiful0o
Cantor
Cantor
Posts: 101
Joined: 07/02-2012 13:39

Janhaa wrote:
beautiful0o wrote:Hallo.Jeg har en matteoppgave som er slik:"På en restaurant koster en 0,35 literflaske brus 29 kroner. Regn ut litersprisen for brus på denne restauranten".Jeg klarte slike oppgaver før, men har glemt fremgangsmåten på slike oppgaver nå! Håper noen vil komme med tips/forslag! ;)
sett 1 liter = x kr og bruk forholdslikning

[tex]\frac{x}{1}=\frac{29}{0,35}[/tex]
Slik som jeg tolker det, blir det altså slik:

29/0,35 = 82.8571428571.
82.8571428571 * 1,liter = 82.8571428571

Dermed vil en liter brus i denne restauranten koste ca. 83 kroner hvis jeg runder opp.
Stemmer dette?
Janhaa
Boltzmann
Boltzmann
Posts: 8552
Joined: 21/08-2006 03:46
Location: Grenland

beautiful0o wrote:
Janhaa wrote:
beautiful0o wrote:Hallo.Jeg har en matteoppgave som er slik:"På en restaurant koster en 0,35 literflaske brus 29 kroner. Regn ut litersprisen for brus på denne restauranten".Jeg klarte slike oppgaver før, men har glemt fremgangsmåten på slike oppgaver nå! Håper noen vil komme med tips/forslag! ;)
sett 1 liter = x kr og bruk forholdslikning[tex]\frac{x}{1}=\frac{29}{0,35}[/tex]
Slik som jeg tolker det, blir det altså slik:29/0,35 = 82.8571428571.
82.8571428571 * 1,liter = 82.8571428571Dermed vil en liter brus i denne restauranten koste ca. 83 kroner hvis jeg runder opp.Stemmer dette?
das stimmt
La verken mennesker eller hendelser ta livsmotet fra deg.
Marie Curie, kjemiker og fysiker.

[tex]\large\dot \rho = -\frac{i}{\hbar}[H,\rho][/tex]
Post Reply