Funksjoner

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
LisaM

Kan noen forklare meg greia med andregradsfunksjoner?
Har fått en oppgave der jeg skal tegne en graf ved hjelp av en tabell som står i oppgaven. Ved hjelp av geogebra så har jeg fått plottet inn punktene og laget en graf og den var så snill og fant funksjonen av grafen for meg. Men hvordan regner man seg fram til funksjonen?
I en lineær funksjon er det jo enkelt da stigningen er jevn, men når stigningen øker aner jeg ikke hvordan jeg skal regne meg fram til det.
Har jo formelen f(x)=ax^2+bx+c
men skjønner ikke helt hvordan jeg skal bruke den... :oops:
funksjonen geogebra kom fram til er f(x)=451,45*1,2^x

Takk på forhånd for all hjelp :)
Eirik Fyhn

Hei Lisa,
Har jeg forstått det riktig hvis jeg oppfatter det som at du vil komme frem til funksjonen hvis du bare har noen punkter på grafen? Det er sikkert flere måter å løse dette på. Du kan for eksempel fort finne c hvis du har krysningspunktet med y-aksen. Hvis du har to punkter kan du også plotte det inn i likningen [tex]f(x)=ax^2+bx+c[/tex], og få a og b som ukjente, altså sette det opp som et likningssett (gitt at du har c, hvis ikke må du ha ett punkt til og sette opp et likningssett med 3 ukjente og 3 likninger).
Post Reply