faste og variable kostnader

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
gjest

Gidder ikke å tenke mer. Jeg gjør nok denne oppgaven vanskligere enn den er. Jeg får iallefall ikke det samme svaret som i fasiten.
OPPGAVEN LYDER SLIK:
Klasse 9 c vil selge vafler. Vaffeljernet koster 375 kr. De andre utgiftene( mel, melk osv) utgjør 1,05 kr per vaffelplate.
Elevene tar 5 kr per vaffelplate.
Hvor mange plater må de selge for å tjene mer enn 100 kr?
Svaret i fasiten er 121 plater.
Takk på forhånd!
Magnus
Guru
Guru
Posts: 2286
Joined: 01/11-2004 23:26
Location: Trondheim

-375kr - 1.05x +5x > 100

3.95x> 475
x> 120 plater.
Post Reply