Skjæringspunkt, parameterfremstilling

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
malakuja
Noether
Noether
Posts: 28
Joined: 23/01-2013 21:05

[tex]x(\sqrt{3})=(\sqrt{3})^{2}= 3[/tex]

Dette er svaret i fasiten. Når jeg regner ut skjæringspunktet får jeg kvadratroten av 3, men hvorfor opphøyes den slik at den blir =3? Jeg ser jo på grafen at det skal være 3..
rudjdj

Her bør du utdype litt. Hva sier oppgaven?
malakuja
Noether
Noether
Posts: 28
Joined: 23/01-2013 21:05

rudjdj wrote:Her bør du utdype litt. Hva sier oppgaven?
[tex]\overrightarrow{r}(t)=\left [ t^{2}, t^{3}-3t \right ][/tex]
der t [tex]\epsilon 0,2[/tex]

finn skjæringspunktet til x- og y-akse

Ved å sette y=0 finner jeg at skjæringspunktet blir kvadratroten av 3, men i fasiten opphøyes denne i andre. Og svaret blir 3. Mulig jeg overser noe her?
kdkfk

Du har funnet ut at kurven krysser x-aksen når $t=\sqrt{3}$. Men koordinatsystemet ditt har vel akser for x og y. Ikke t. Så du vil finne x-koordinaten når t er roten av 3. Er du med?

Mvh Realist1
ettam
Guru
Guru
Posts: 2480
Joined: 28/09-2005 17:30
Location: Trondheim

Ved å sette [tex]y= 0[/tex] får man [tex]t = \sqrt{3}[/tex], som settes inn i [tex]x = t^2 = (\sqrt{3})^2 = 3[/tex]
Post Reply