utregning

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
Malcyth

hvordan regner man

a^2-a-2=0
Gustav
Tyrann
Tyrann
Posts: 4563
Joined: 12/12-2008 12:44

Malcyth wrote:hvordan regner man

a^2-a-2=0
Dette er en 2.gradsligning og det er flere måter å finne $a$ på. F.eks. ved å bruke en kjent formel som garantert står i læreboka: http://en.wikipedia.org/wiki/Quadratic_formula

Alternativt fins det en løsningsmetode som kalles 'fullføring av kvadratet'. (completing the square: http://en.wikipedia.org/wiki/Completing_the_square)

Fordelen med å kunne den siste metoden er at du slipper å memorere formelen. I tillegg gir denne metoden en bedre innsikt i matematisk tankegang og er et godt eksempel på 'matematisk kreativitet' som kreves for å løse f.eks. endel problemløsningsoppgaver.
Post Reply