2.grads ligning

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk på høyskolenivå. Alle som har kunnskapen er velkommen med et svar. Men, ikke forvent at admin i matematikk.net er spesielt aktive her.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
hbv2

En stein blir kastet rett oppover med farten V0=25m/s.
Når er steinen 10 meter over utgangspunktet??

Noen som kan vise og forklare utregnngen for meg?
Lektorn
Riemann
Riemann
Posts: 1630
Joined: 26/05-2014 22:16

Jeg ville tatt utgangspunkt i energibetraktninger.

Ved t=0 er all energien kinetisk (høyden definert som null ved dette punktet), men så snart steinen er over dette punktet vil mer og mer energi gå over til potensiell. Du må nesten anta at det ikke er noe tap av energi i form av friksjon/luftmotstand.
HBV2

takk for svar, men jeg ble ikke så mye klokere av det dessverre. Et annet spørsmå når jeg skal snu om på bevegelse ligning 2 s=v0t+1/2at2 og jeg ønsker å finne t. men i denne ligningen er det 2 stk t..hva da? den ene t er opphøyd i andre mens den en ene er bare t. hva gjøre jeg?
Lektorn
Riemann
Riemann
Posts: 1630
Joined: 26/05-2014 22:16

Den er grei. :) Det er kanskje ikke fysikk du holder på med?

Når du skal finne t i den likningen du setter opp må du løse likningen som en standard andregradslikning med t som variabel (f.eks med å bruke andregrads-/abc-formelen).
hbv2

Ok! joda det er fysikk jeg holder på med hehe..takk for tips..jeg skal prøve igjen...
Post Reply