Matematiske modeller

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
matematikk 1S
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 174
Joined: 30/09-2014 18:57

Er det noen som kan si standarden på føringen av en matematisk modell oppgave?
Det jeg er ute etter er om man direkte får oppgitt at man skal bruke Geogebra hvis man skal det eller brukes det i alle tilfeller på Del 2?

Eksempel oppgave:
a) Bruk tallene fra dag 0 og dag 60 til å lage en lineær matematisk modell for høyden til solsikka.

En sånn oppgave er lett å gjøre forhånd. Men pleier slike å bli vist med Geogebra?(tatt høyde for en Del 2 oppgave, del 1 blir jo forhånd)
Tenkte med regnearket som man bruker osv...
Lektorn
Riemann
Riemann
Posts: 1630
Joined: 26/05-2014 22:16

Det vil nok ikke stå i oppgaven at du skal bruke GeoGebra.

Du må se i eksamensvegledningen hva som menes med de forskjellige formuleringene i en oppgavetekst ("finn", "regn ut", "finn ved regning" osv).

Det kan se ut som du holder på med en regresjonsoppgave (?) og da er nok GeoGebra et glimrende verktøy å bruke på eksamen.
matematikk 1S
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 174
Joined: 30/09-2014 18:57

dette var vanlig lineær modell som er lett å ta forhånd, men å bruke geogebra kan jo sikkert være lur idè uansett for å vise at man behersker mest mulig matematikk og hjelpeverktøy
matematikk 1S
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 174
Joined: 30/09-2014 18:57

I tillegg tipper jeg at om man skriver hva man tenker i uttregningen så får man bedre skår..Skrive hvorfor man gjør det man gjør i oppgaven
Post Reply