sammenlikning av priser

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
nisErin
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 13
Joined: 17/01-2006 21:19
Location: Oslo
Contact:

hei igjen
dette er igjen er veldig enkel oppgave men men: :oops: :oops:

du får leverpostei i bokser på 125g og 250 g. boksen på 125g koster 12,40kr, mens boksen med 250g koster 18,90kr

a) hvor mange prosent sparer du på å kjøpe den største boksen i forhold til to av de minste?
~~~~~~~~~~~~~~~~
takk fra Nisrin=)
~~~~~~~~~~~~~~~~
Magnus
Guru
Guru
Posts: 2286
Joined: 01/11-2004 23:26
Location: Trondheim

hvor mye koster 2x 125g = 2*12,40 = 24,80kroner
1x 250g = 18,90kr

For å finne hvor mye du sparer tar du

(24,80-18,90)/18,90 *100% = 31%
nisErin
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 13
Joined: 17/01-2006 21:19
Location: Oslo
Contact:

Aha oki tusen takk :D
Post Reply