hei ..
jeg holder på med en oppgave og den lyder silk
En butikk endret prisen på en vare hvert år i 10 år. Denne utviklingen kan beskrives slik:
200 kr ∙ 1,05^3∙ 1,07 ∙ 0,9^2∙ 1.015^3 ∙ 0,87 ≈ 164 kr
En butikk endret prisen på en vare hvert år i 10 år. Denne utviklingen kan beskrives slik:
200 kr ∙ 1,053
∙ 1,07 ∙ 0,92
∙ 1.0153 ∙ 0,87 ≈ 164 kr
Forklar hvordan prisen endret seg på de ti årene. .
kan noen forklare meg hva dem mener med dette
trenger hjelp med en oppgave, hvordan prisen endret seg på d
Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga
-
- Cayley
- Posts: 63
- Joined: 25/05-2015 20:48
Hei hjelp1,
De som har laget oppgaven mener nok at en skal forklare eller vise selve prisen varen kostet hvert år:
200 kroner * 1.05 = 210 kroner
210 kroner * 1.05 = 220.5 kroner
220.5 kroner * 1.05 = 231.525 kroner
231.525 kroner * 1.07 = 247.73175 kroner
247.73175 kroner * 0.9 = 222.958575 kroner
222.958575 kroner * 0.9 = 200.6627175 kroner
200.6627175 kroner * 1.015 = 203.6726583 kroner
203.6726583 kroner * 1.015 = 206.7277481 kroner
206.7277481 kroner * 1.015 = 209.8286644 kroner
209.8286644 kroner * 0.87 = 182.550938 kroner
Det er også mulig å si om prisendringen til dømes at den har økte de fire første årene, deretter minket prisen
de påfølgende to årene, økte de fire neste årene og til slutt minket prisen det siste året.
Det som kan hende er ditt problem, er at prisen ser ut til å være feil beregnet - for de tallene som er oppgitt
gir ≈ 182.50 og ikke ≈ 164.
Med Vennlig Hilsen
Tom André Tveit
http://www.verda.no/
Fagspørsmål kan sendes til:
http://www.verda.no/bokmal/tjenester/fagsporsmal.php
De som har laget oppgaven mener nok at en skal forklare eller vise selve prisen varen kostet hvert år:
200 kroner * 1.05 = 210 kroner
210 kroner * 1.05 = 220.5 kroner
220.5 kroner * 1.05 = 231.525 kroner
231.525 kroner * 1.07 = 247.73175 kroner
247.73175 kroner * 0.9 = 222.958575 kroner
222.958575 kroner * 0.9 = 200.6627175 kroner
200.6627175 kroner * 1.015 = 203.6726583 kroner
203.6726583 kroner * 1.015 = 206.7277481 kroner
206.7277481 kroner * 1.015 = 209.8286644 kroner
209.8286644 kroner * 0.87 = 182.550938 kroner
Det er også mulig å si om prisendringen til dømes at den har økte de fire første årene, deretter minket prisen
de påfølgende to årene, økte de fire neste årene og til slutt minket prisen det siste året.
Det som kan hende er ditt problem, er at prisen ser ut til å være feil beregnet - for de tallene som er oppgitt
gir ≈ 182.50 og ikke ≈ 164.
Med Vennlig Hilsen
Tom André Tveit
http://www.verda.no/
Fagspørsmål kan sendes til:
http://www.verda.no/bokmal/tjenester/fagsporsmal.php