Fortegnsskjema

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
J141

Hei, bare lurte på en ting angående fortegnslinjer! Hvis jeg for eksempel har -(x+1) og så skal jeg putte det i en fortegnslinje, så skal jeg tegne fortegnslinje for -1 og (x+1) separat, ikkesant? Og så kommer det jeg lurer mest på, hvis definisjonsområde er Df[0,8] skal jeg da droppe å ta med -1 i fortegnslinjen?
Fysikkmann97
Lagrange
Lagrange
Posts: 1258
Joined: 23/04-2015 23:19

-1(x-1) => (1 - x)
Guest

nei set er bare snakk om faktorer og ledd i fortegnskjema
Fysikkmann97
Lagrange
Lagrange
Posts: 1258
Joined: 23/04-2015 23:19

Om du tar vekk -1 vil du få feil svar. -1 er en konstant og vil for alle x være negativ. Om du skal tegne fortegnslinje bør du gjøre det for alle faktorer, samt negative konstanter. Har du en positiv konstant vil den ikke utgjøre noen forskjell.
Post Reply