Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk på høyskolenivå. Alle som har kunnskapen er velkommen med et svar. Men, ikke forvent at admin i matematikk.net er spesielt aktive her.
Har en oppgave hvor jeg skal finne når f(x)=0, f(x)>0 og når f(x)<0.
f(x)= 4x+2/2x-3
Foreløpig har jeg kommet frem til at, for at 4x+2 så må x være - 1/2 men jeg er ganske sikker på jeg kanskje skulle ha laget et fortegnskjema her men jeg er rimelig sikker på at jeg mangler noe her eller gjort noe feil.... skulle noe være faktorisert her eller?
Setter veldig pris på om noen kan dytte meg i riktig rettning
sett [tex]4x + 2 = 0[/tex] og [tex]2x -3 = 0[/tex], begge funksjonene er rette linjer og de skifter fortegn ved nullpunktet.
Da kan du drøfte de i et fortegns skjema hver for seg, og til slutt sette de sammen til [tex]f(x)[/tex], da vil fortegns skjemaet vise når [tex]f(x) < 0[/tex] og [tex]f(x) > 0[/tex]
f.eks