Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
Hei, her er oppgaven jeg sliter med:
Peder kjøper ofte melk og rundstykker i kantina. Ei uke kjøpte han 4 glass melk og 3 rundstykker og betalte til sammen 114 kr. Uka etter kjøpte han 3 glass melk og 4 rundstykker. Da betalte han 117 kr. Hva er prisen for melk og for rundstykker?
Det er sikkert helt åpenbart hva svaret er, men jeg gidder ikke å prøve en gang haha.. Hadde satt pris på litt hjelp
For hånd starter man med å isolere en av variablene i en av likningene. Deretter setter du denne inn i den andre slik at du får en likning med kun en ukjent. Løs likningen så har du funnet den ene verdien. Deretter setter du denne inn i den første likningen du så på og finner den andre verdien. Hvilken likning du velger å starte med er opp til deg, men noen ganger kan en være lettere enn den andre.
I CAS skriver man bare inn de to likningene, deretter marker man begge og klikker på X= eller X(cirkalik) så får du svaret.
( 3x + 4y ) - ( 4x + 3y) = 117 - 114 [tex]\Leftrightarrow[/tex] y = x + 3
Sett inn for y i I : 4x + 3 ( x + 3 ) = 114 [tex]\Leftrightarrow[/tex] 4x + 3x = 114 - 9 = 105 [tex]\Leftrightarrow[/tex]7x = 105 [tex]\Leftrightarrow[/tex] x = [tex]\frac{105}{7}[/tex] = 15