HJEEEEEEEEELP MEG, pliiiiiiiiiiis!!!!!!!!!

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
bliiitz

Kan noen hjelpe meg?????????

Oppgava er: en familie kjøpe 3 flasker brus og 7 sjokolader og betaler 161.20 kr (pant medrekna). den andre familien kjøper 2 flasker brus og 8 sjokolader. Kor mykje kostar ei flaske brus og kor mykje kostar ein sjokolade??

Vis framgangsmåte på likninga:)
bliiitz

bliiitz wrote:Kan noen hjelpe meg?????????

Oppgava er: en familie kjøpe 3 flasker brus og 7 sjokolader og betaler 161.20 kr (pant medrekna). den andre familien kjøper 2 flasker brus og 8 sjokolader og betaler 160.80 kr (pant medrekna). Kor mykje kostar ei flaske brus og kor mykje kostar ein sjokolade??

Vis framgangsmåte på likninga:)
pi p pi
Cayley
Cayley
Posts: 80
Joined: 18/05-2006 14:16
Location: oslo

bliiitz wrote:Kan noen hjelpe meg?????????

Oppgava er: en familie kjøpe 3 flasker brus og 7 sjokolader og betaler 161.20 kr (pant medrekna). den andre familien kjøper 2 flasker brus og 8 sjokolader. Kor mykje kostar ei flaske brus og kor mykje kostar ein sjokolade??

Vis framgangsmåte på likninga:)
du har ikke skrevet hvor mye den andre familien betalt.. er det meningen?
bliiitz

Kan noen hjelpe meg?????????

Oppgava er: en familie kjøpe 3 flasker brus og 7 sjokolader og betaler 161.20 kr (pant medrekna). den andre familien kjøper 2 flasker brus og 8 sjokolader og betaler 160.80 kr. Kor mykje kostar ei flaske brus og kor mykje kostar ein sjokolade??
pi p pi
Cayley
Cayley
Posts: 80
Joined: 18/05-2006 14:16
Location: oslo

bliiitz wrote:Kan noen hjelpe meg?????????

Oppgava er: en familie kjøpe 3 flasker brus og 7 sjokolader og betaler 161.20 kr (pant medrekna). den andre familien kjøper 2 flasker brus og 8 sjokolader og betaler 160.80 kr. Kor mykje kostar ei flaske brus og kor mykje kostar ein sjokolade??
setter det opp som likninger med to ukjente der b=brus og s=sjokolade.

1) 3b+7s=161,20
2) 2b+8s=160,80
ganger alle ledd i 2) med -3 og alle ledd i 1) med -2. bruker addisjonsmetoden. da får du

-10s=-160

deler begge ledd på -10, og får

s=16

setter inn s=16 i 2)

2b+128=160,80
2b=32,80
b=16,4

en brus koster 16,40kr, og en sjokolade koster 16 kr :D
Post Reply