Kjegleform, trenge hjelpe!

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
giiirl:)

Ein is er kjegelforma med ei halvkule øvst.
For å finne volumet av denne isen kan ein bruke formelen:
V= 2[symbol:pi]r[sup]3[/sup].

a) rekn ut volumet av isen når r=2,5 cm?
b) Kva vil literprisen på slik is vere dersom denne isen kostar 12 kr?

Håpe nåken kan hjelpe meg, vis framgangs måte :)
Guest

giiirl:) wrote:Ein is er kjegelforma med ei halvkule øvst.
For å finne volumet av denne isen kan ein bruke formelen:
V= 2[symbol:pi]r[sup]3[/sup].

a) rekn ut volumet av isen når r=2,5 cm?
b) Kva vil literprisen på slik is vere dersom denne isen kostar 12 kr?

Håpe nåken kan hjelpe meg, vis framgangs måte :)
svar:)
a) V= [symbol:pi] r*r
V=2*3,14*2,5*2,5 cm3
V=98cm3
Volumet til isen er 98 cm3 (kvadrat centimeter)

b)pris pr.liter: 12*1000 kr/98=122,45kr [symbol:tilnaermet] 120kr. :)
Post Reply